E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckschalt-en zurückschalten (D)rétrograder (F)
Stammformen zeréckschalt-enschal-t zeréckzeréckge-schal-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschalt-en zeréck
duschalt-s zeréck
hien/si,hatt/etschal-t zeréck
mirschalt-en zeréck
dirschal-t zeréck
sischalt-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-schal-t
duhueszeréckge-schal-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-schal-t
mirhunnzeréckge-schal-t
dirhuttzeréckge-schal-t
sihunnzeréckge-schal-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-schal-t
duhaszeréckge-schal-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-schal-t
mirhatenzeréckge-schal-t
dirhatzeréckge-schal-t
sihatenzeréckge-schal-t
Futur I
echwäert zeréckschalt-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-schal-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckschalt-en
dugéifszeréckschalt-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckschalt-en
mirgéifenzeréckschalt-en
dirgéiftzeréckschalt-en
sigéifenzeréckschalt-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-schal-t
duhässzeréckge-schal-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-schal-t
mirhättenzeréckge-schal-t
dirhättzeréckge-schal-t
sihättenzeréckge-schal-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt zeréck!
Plurielschal-t zeréck!
zeréckge-schal-t
zeréckschalt-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschalt-enausschalt-enëmschalt-enofschalt-enschalt-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles