E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schalten schalten (D)connecter (F)
Stammformen schaltenschaltgeschalt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschalten
duschalts
hien/si,hatt/etschalt
mirschalten
dirschalt
sischalten
Pass compos
echhugeschalt
duhuesgeschalt
hien/si,hatt/ethuetgeschalt
mirhugeschalt
dirhuttgeschalt
sihugeschalt
Plus-que-parfait
echhatgeschalt
duhasgeschalt
hien/si,hatt/ethatgeschalt
mirhategeschalt
dirhatgeschalt
sihategeschalt
Futur I
echwäert schalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschalten
dugéifsschalten
hien/si,hatt/etgéifschalten
mirgéifeschalten
dirgéiftschalten
sigéifeschalten
Conditionnel Pass compos
echhttgeschalt
duhssgeschalt
hien/si,hatt/ethttgeschalt
mirhättegeschalt
dirhttgeschalt
sihättegeschalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt!
Plurielschalt!
geschalt
schalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaltenausschaltenmschaltenofschaltenzerckschalten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles