E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schännen schinden, beschimpfen (D)
Stammformen schännenschänntgeschännt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschännen
duschänns
hien/si,hatt/etschännt
mirschännen
dirschännt
sischännen
Passé composé
echhugeschännt
duhuesgeschännt
hien/si,hatt/ethuetgeschännt
mirhugeschännt
dirhuttgeschännt
sihugeschännt
Plus-que-parfait
echhatgeschännt
duhasgeschännt
hien/si,hatt/ethatgeschännt
mirhategeschännt
dirhatgeschännt
sihategeschännt
Futur I
echwäert schännen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschännt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschännen
dugéifsschännen
hien/si,hatt/etgéifschännen
mirgéifeschännen
dirgéiftschännen
sigéifeschännen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschännt
duhässgeschännt
hien/si,hatt/ethättgeschännt
mirhättegeschännt
dirhättgeschännt
sihättegeschännt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschänn!
Plurielschännt!
geschännt
schännen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles