E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschären einheimsen (D)engranger (F)
Stammformen aschärenschäert anageschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschären an
duschäers an
hien/si,hatt/etschäert an
mirschäeren an
dirschäert an
sischäeren an
Passé composé
echhunnageschäert
duhuesageschäert
hien/si,hatt/ethuetageschäert
mirhunnageschäert
dirhuttageschäert
sihunnageschäert
Plus-que-parfait
echhatageschäert
duhasageschäert
hien/si,hatt/ethatageschäert
mirhatenageschäert
dirhatageschäert
sihatenageschäert
Futur I
echwäert aschären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschären
dugéifsaschären
hien/si,hatt/etgéifaschären
mirgéifenaschären
dirgéiftaschären
sigéifenaschären
Conditionnel Passé composé
echhättageschäert
duhässageschäert
hien/si,hatt/ethättageschäert
mirhättenageschäert
dirhättageschäert
sihättenageschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär an!
Plurielschäert an!
ageschäert
aschären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäischärenerausschärenerofschärenschärenverschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles