E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschär-en einheimsen (D)engranger (F)
Stammformen aschär-enschäer-t anage-schäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschär-en an
duschäer-s an
hien/si,hatt/etschäer-t an
mirschäer-en an
dirschäer-t an
sischäer-en an
Passé composé
echhunnage-schäer-t
duhuesage-schäer-t
hien/si,hatt/ethuetage-schäer-t
mirhunnage-schäer-t
dirhuttage-schäer-t
sihunnage-schäer-t
Plus-que-parfait
echhatage-schäer-t
duhasage-schäer-t
hien/si,hatt/ethatage-schäer-t
mirhatenage-schäer-t
dirhatage-schäer-t
sihatenage-schäer-t
Futur I
echwäert aschär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschär-en
dugéifsaschär-en
hien/si,hatt/etgéifaschär-en
mirgéifenaschär-en
dirgéiftaschär-en
sigéifenaschär-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-schäer-t
duhässage-schäer-t
hien/si,hatt/ethättage-schäer-t
mirhättenage-schäer-t
dirhättage-schäer-t
sihättenage-schäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär an!
Plurielschäer-t an!
age-schäer-t
aschär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäischär-enerausschär-enerofschär-enschär-enverschär-enzouschär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles