E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäischär-en zusammenscharren (D)
Stammformen bäischär-enschäer-t bäibäige-schäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschär-e bäi
duschäer-s bäi
hien/si,hatt/etschäer-t bäi
mirschäer-e bäi
dirschäer-t bäi
sischäer-e bäi
Passé composé
echhubäige-schäer-t
duhuesbäige-schäer-t
hien/si,hatt/ethuetbäige-schäer-t
mirhubäige-schäer-t
dirhuttbäige-schäer-t
sihubäige-schäer-t
Plus-que-parfait
echhatbäige-schäer-t
duhasbäige-schäer-t
hien/si,hatt/ethatbäige-schäer-t
mirhatebäige-schäer-t
dirhatbäige-schäer-t
sihatebäige-schäer-t
Futur I
echwäert bäischär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-schäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäischär-en
dugéifsbäischär-en
hien/si,hatt/etgéifbäischär-en
mirgéifebäischär-en
dirgéiftbäischär-en
sigéifebäischär-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-schäer-t
duhässbäige-schäer-t
hien/si,hatt/ethättbäige-schäer-t
mirhättebäige-schäer-t
dirhättbäige-schäer-t
sihättebäige-schäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär bäi!
Plurielschäer-t bäi!
bäige-schäer-t
bäischär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschär-enerausschär-enerofschär-enschär-enverschär-enzouschär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles