E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausschären herausscharren (D)sortir (en grattant) (F)
Stammformen erausschärenschäert erauserausgeschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschären eraus
duschäers eraus
hien/si,hatt/etschäert eraus
mirschäeren eraus
dirschäert eraus
sischäeren eraus
Passé composé
echhunnerausgeschäert
duhueserausgeschäert
hien/si,hatt/ethueterausgeschäert
mirhunnerausgeschäert
dirhutterausgeschäert
sihunnerausgeschäert
Plus-que-parfait
echhaterausgeschäert
duhaserausgeschäert
hien/si,hatt/ethaterausgeschäert
mirhatenerausgeschäert
dirhaterausgeschäert
sihatenerausgeschäert
Futur I
echwäert erausschären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschären
dugéifserausschären
hien/si,hatt/etgéiferausschären
mirgéifenerausschären
dirgéifterausschären
sigéifenerausschären
Conditionnel Passé composé
echhätterausgeschäert
duhässerausgeschäert
hien/si,hatt/ethätterausgeschäert
mirhättenerausgeschäert
dirhätterausgeschäert
sihättenerausgeschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär eraus!
Plurielschäert eraus!
erausgeschäert
erausschären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenbäischärenerofschärenschärenverschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles