E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erausschär-en herausscharren (D)sortir (en grattant) (F)
Stammformen erausschär-enschäer-t erauserausge-schäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschär-en eraus
duschäer-s eraus
hien/si,hatt/etschäer-t eraus
mirschäer-en eraus
dirschäer-t eraus
sischäer-en eraus
Passé composé
echhunnerausge-schäer-t
duhueserausge-schäer-t
hien/si,hatt/ethueterausge-schäer-t
mirhunnerausge-schäer-t
dirhutterausge-schäer-t
sihunnerausge-schäer-t
Plus-que-parfait
echhaterausge-schäer-t
duhaserausge-schäer-t
hien/si,hatt/ethaterausge-schäer-t
mirhatenerausge-schäer-t
dirhaterausge-schäer-t
sihatenerausge-schäer-t
Futur I
echwäert erausschär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschär-en
dugéifserausschär-en
hien/si,hatt/etgéiferausschär-en
mirgéifenerausschär-en
dirgéifterausschär-en
sigéifenerausschär-en
Conditionnel Passé composé
echhätterausge-schäer-t
duhässerausge-schäer-t
hien/si,hatt/ethätterausge-schäer-t
mirhättenerausge-schäer-t
dirhätterausge-schäer-t
sihättenerausge-schäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär eraus!
Plurielschäer-t eraus!
erausge-schäer-t
erausschär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschär-enbäischär-enerofschär-enschär-enverschär-enzouschär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles