E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofschären herunterscharren (D)gratter, se servir à  table (F)
Stammformen erofschärenschäert eroferofgeschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschären erof
duschäers erof
hien/si,hatt/etschäert erof
mirschäeren erof
dirschäert erof
sischäeren erof
Passé composé
echhunnerofgeschäert
duhueserofgeschäert
hien/si,hatt/ethueterofgeschäert
mirhunnerofgeschäert
dirhutterofgeschäert
sihunnerofgeschäert
Plus-que-parfait
echhaterofgeschäert
duhaserofgeschäert
hien/si,hatt/ethaterofgeschäert
mirhatenerofgeschäert
dirhaterofgeschäert
sihatenerofgeschäert
Futur I
echwäert erofschären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgeschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofschären
dugéifserofschären
hien/si,hatt/etgéiferofschären
mirgéifenerofschären
dirgéifterofschären
sigéifenerofschären
Conditionnel Passé composé
echhätterofgeschäert
duhässerofgeschäert
hien/si,hatt/ethätterofgeschäert
mirhättenerofgeschäert
dirhätterofgeschäert
sihättenerofgeschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär erof!
Plurielschäert erof!
erofgeschäert
erofschären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenbäischärenerausschärenschärenverschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles