E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschär-en verscharren, eingraben (D)enterrer (F)
Stammformen verschär-enverschäer-tverschäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echverschär-en
duverschäer-s
hien/si,hatt/etverschäer-t
mirverschäer-en
dirverschäer-t
siverschäer-en
Passé composé
echhuverschäer-t
duhuesverschäer-t
hien/si,hatt/ethuetverschäer-t
mirhuverschäer-t
dirhuttverschäer-t
sihuverschäer-t
Plus-que-parfait
echhatverschäer-t
duhasverschäer-t
hien/si,hatt/ethatverschäer-t
mirhateverschäer-t
dirhatverschäer-t
sihateverschäer-t
Futur I
echwäert verschär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschär-en
dugéifsverschär-en
hien/si,hatt/etgéifverschär-en
mirgéifeverschär-en
dirgéiftverschär-en
sigéifeverschär-en
Conditionnel Passé composé
echhättverschäer-t
duhässverschäer-t
hien/si,hatt/ethättverschäer-t
mirhätteverschäer-t
dirhättverschäer-t
sihätteverschäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschär!
Plurielverschäer-t!
verschäer-t
verschär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschär-enbäischär-enerausschär-enerofschär-enschär-enzouschär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles