E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouschär-en zuscharren (D)combler, boucher (trou dans la terre) (F)
Stammformen zouschär-enschäer-t zouzouge-schäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschär-en zou
duschäer-s zou
hien/si,hatt/etschäer-t zou
mirschäer-en zou
dirschäer-t zou
sischäer-en zou
Passé composé
echhunnzouge-schäer-t
duhueszouge-schäer-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-schäer-t
mirhunnzouge-schäer-t
dirhuttzouge-schäer-t
sihunnzouge-schäer-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-schäer-t
duhaszouge-schäer-t
hien/si,hatt/ethatzouge-schäer-t
mirhatenzouge-schäer-t
dirhatzouge-schäer-t
sihatenzouge-schäer-t
Futur I
echwäert zouschär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-schäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschär-en
dugéifszouschär-en
hien/si,hatt/etgéifzouschär-en
mirgéifenzouschär-en
dirgéiftzouschär-en
sigéifenzouschär-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-schäer-t
duhässzouge-schäer-t
hien/si,hatt/ethättzouge-schäer-t
mirhättenzouge-schäer-t
dirhättzouge-schäer-t
sihättenzouge-schäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär zou!
Plurielschäer-t zou!
zouge-schäer-t
zouschär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschär-enbäischär-enerausschär-enerofschär-enschär-enverschär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles