E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schären scharren (D)gratter (F)
Stammformen schärenschäertgeschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschären
duschäers
hien/si,hatt/etschäert
mirschäeren
dirschäert
sischäeren
Passé composé
echhugeschäert
duhuesgeschäert
hien/si,hatt/ethuetgeschäert
mirhugeschäert
dirhuttgeschäert
sihugeschäert
Plus-que-parfait
echhatgeschäert
duhasgeschäert
hien/si,hatt/ethatgeschäert
mirhategeschäert
dirhatgeschäert
sihategeschäert
Futur I
echwäert schären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschären
dugéifsschären
hien/si,hatt/etgéifschären
mirgéifeschären
dirgéiftschären
sigéifeschären
Conditionnel Passé composé
echhättgeschäert
duhässgeschäert
hien/si,hatt/ethättgeschäert
mirhättegeschäert
dirhättgeschäert
sihättegeschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär!
Plurielschäert!
geschäert
schären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenbäischärenerausschärenerofschärenverschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles