E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schär-en scharren (D)gratter (F)
Stammformen schär-enschäer-tge-schäer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschär-en
duschäer-s
hien/si,hatt/etschäer-t
mirschäer-en
dirschäer-t
sischäer-en
Passé composé
echhuge-schäer-t
duhuesge-schäer-t
hien/si,hatt/ethuetge-schäer-t
mirhuge-schäer-t
dirhuttge-schäer-t
sihuge-schäer-t
Plus-que-parfait
echhatge-schäer-t
duhasge-schäer-t
hien/si,hatt/ethatge-schäer-t
mirhatege-schäer-t
dirhatge-schäer-t
sihatege-schäer-t
Futur I
echwäert schär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schäer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschär-en
dugéifsschär-en
hien/si,hatt/etgéifschär-en
mirgéifeschär-en
dirgéiftschär-en
sigéifeschär-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schäer-t
duhässge-schäer-t
hien/si,hatt/ethättge-schäer-t
mirhättege-schäer-t
dirhättge-schäer-t
sihättege-schäer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär!
Plurielschäer-t!
ge-schäer-t
schär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschär-enbäischär-enerausschär-enerofschär-enverschär-enzouschär-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles