E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

scharjeekelen
Stammformen scharjeekelenscharjeekeltgescharjeekelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscharjeekelen
duscharjeekels
hien/si,hatt/etscharjeekelt
mirscharjeekelen
dirscharjeekelt
sischarjeekelen
Pass compos
echsigescharjeekelt
dubassgescharjeekelt
hien/si,hatt/etassgescharjeekelt
mirsigescharjeekelt
dirsiddgescharjeekelt
sisigescharjeekelt
Plus-que-parfait
echwargescharjeekelt
duwaarsgescharjeekelt
hien/si,hatt/etwargescharjeekelt
mirwaregescharjeekelt
dirwaartgescharjeekelt
siwaregescharjeekelt
Futur I
echwäert scharjeekelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gescharjeekelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscharjeekelen
dugéifsscharjeekelen
hien/si,hatt/etgéifscharjeekelen
mirgéifescharjeekelen
dirgéiftscharjeekelen
sigéifescharjeekelen
Conditionnel Pass compos
echwiergescharjeekelt
duwiersgescharjeekelt
hien/si,hatt/etwiergescharjeekelt
mirwieregescharjeekelt
dirwiertgescharjeekelt
siwieregescharjeekelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscharjeekel!
Plurielscharjeekelt!
gescharjeekelt
scharjeekelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles