E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

scharwenzelen
Stammformen scharwenzelenscharwenzeltgescharwenzelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscharwenzelen
duscharwenzels
hien/si,hatt/etscharwenzelt
mirscharwenzelen
dirscharwenzelt
sischarwenzelen
Pass compos
echsigescharwenzelt
dubassgescharwenzelt
hien/si,hatt/etassgescharwenzelt
mirsigescharwenzelt
dirsiddgescharwenzelt
sisigescharwenzelt
Plus-que-parfait
echwargescharwenzelt
duwaarsgescharwenzelt
hien/si,hatt/etwargescharwenzelt
mirwaregescharwenzelt
dirwaartgescharwenzelt
siwaregescharwenzelt
Futur I
echwäert scharwenzelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gescharwenzelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscharwenzelen
dugéifsscharwenzelen
hien/si,hatt/etgéifscharwenzelen
mirgéifescharwenzelen
dirgéiftscharwenzelen
sigéifescharwenzelen
Conditionnel Pass compos
echwiergescharwenzelt
duwiersgescharwenzelt
hien/si,hatt/etwiergescharwenzelt
mirwieregescharwenzelt
dirwiertgescharwenzelt
siwieregescharwenzelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscharwenzel!
Plurielscharwenzelt!
gescharwenzelt
scharwenzelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles