E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

scharwenzel-en
Stammformen scharwenzel-enscharwenzel-tge-scharwenzel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscharwenzel-en
duscharwenzel-s
hien/si,hatt/etscharwenzel-t
mirscharwenzel-en
dirscharwenzel-t
sischarwenzel-en
Pass compos
echsige-scharwenzel-t
dubassge-scharwenzel-t
hien/si,hatt/etassge-scharwenzel-t
mirsige-scharwenzel-t
dirsiddge-scharwenzel-t
sisige-scharwenzel-t
Plus-que-parfait
echwarge-scharwenzel-t
duwaarsge-scharwenzel-t
hien/si,hatt/etwarge-scharwenzel-t
mirwarege-scharwenzel-t
dirwaartge-scharwenzel-t
siwarege-scharwenzel-t
Futur I
echwäert scharwenzel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-scharwenzel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscharwenzel-en
dugéifsscharwenzel-en
hien/si,hatt/etgéifscharwenzel-en
mirgéifescharwenzel-en
dirgéiftscharwenzel-en
sigéifescharwenzel-en
Conditionnel Pass compos
echwierge-scharwenzel-t
duwiersge-scharwenzel-t
hien/si,hatt/etwierge-scharwenzel-t
mirwierege-scharwenzel-t
dirwiertge-scharwenzel-t
siwierege-scharwenzel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscharwenzel!
Plurielscharwenzel-t!
ge-scharwenzel-t
scharwenzel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles