E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schässen
Stammformen schässenschässtgeschässt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschässen
duschäss
hien/si,hatt/etschässt
mirschässen
dirschässt
sischässen
Passé composé
echhugeschässt
duhuesgeschässt
hien/si,hatt/ethuetgeschässt
mirhugeschässt
dirhuttgeschässt
sihugeschässt
Plus-que-parfait
echhatgeschässt
duhasgeschässt
hien/si,hatt/ethatgeschässt
mirhategeschässt
dirhatgeschässt
sihategeschässt
Futur I
echwäert schässen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschässt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschässen
dugéifsschässen
hien/si,hatt/etgéifschässen
mirgéifeschässen
dirgéiftschässen
sigéifeschässen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschässt
duhässgeschässt
hien/si,hatt/ethättgeschässt
mirhättegeschässt
dirhättgeschässt
sihättegeschässt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschäss!
Plurielschässt!
geschässt
schässen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles