E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerschätzen überschätzen (D)surestimer (F)
Stammformen iwwerschätzeniwwerschätztiwwerschat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerschätzen
duiwwerschätz
hien/si,hatt/etiwwerschätzt
miriwwerschätzen
diriwwerschätzt
siiwwerschätzen
Passé composé
echhunniwwerschat
duhuesiwwerschat
hien/si,hatt/ethuetiwwerschat
mirhunniwwerschat
dirhuttiwwerschat
sihunniwwerschat
Plus-que-parfait
echhatiwwerschat
duhasiwwerschat
hien/si,hatt/ethatiwwerschat
mirhateniwwerschat
dirhatiwwerschat
sihateniwwerschat
Futur I
echwäert iwwerschätzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschätzen
dugéifsiwwerschätzen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschätzen
mirgéifeniwwerschätzen
dirgéiftiwwerschätzen
sigéifeniwwerschätzen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerschat
duhässiwwerschat
hien/si,hatt/ethättiwwerschat
mirhätteniwwerschat
dirhättiwwerschat
sihätteniwwerschat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschätz!
Plurieliwwerschätzt!
iwwerschat
iwwerschätzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschätzenënnerschätzenofschätzenschätzenverschätzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles