E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schätzen schätzen (D)apprécier (F)appreciate (E)
Stammformen schätzenschätztgeschat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschätzen
duschätz
hien/si,hatt/etschätzt
mirschätzen
dirschätzt
sischätzen
Passé composé
echhugeschat
duhuesgeschat
hien/si,hatt/ethuetgeschat
mirhugeschat
dirhuttgeschat
sihugeschat
Plus-que-parfait
echhatgeschat
duhasgeschat
hien/si,hatt/ethatgeschat
mirhategeschat
dirhatgeschat
sihategeschat
Futur I
echwäert schätzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschätzen
dugéifsschätzen
hien/si,hatt/etgéifschätzen
mirgéifeschätzen
dirgéiftschätzen
sigéifeschätzen
Conditionnel Passé composé
echhättgeschat
duhässgeschat
hien/si,hatt/ethättgeschat
mirhättegeschat
dirhättgeschat
sihättegeschat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschätz!
Plurielschätzt!
geschat
schätzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschätzenënnerschätzeniwwerschätzenofschätzenverschätzen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles