E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schaueren schauern (D)frmir (F)
Stammformen schauerenschauertgeschauert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaueren
duschauers
hien/si,hatt/etschauert
mirschaueren
dirschauert
sischaueren
Pass compos
echhugeschauert
duhuesgeschauert
hien/si,hatt/ethuetgeschauert
mirhugeschauert
dirhuttgeschauert
sihugeschauert
Plus-que-parfait
echhatgeschauert
duhasgeschauert
hien/si,hatt/ethatgeschauert
mirhategeschauert
dirhatgeschauert
sihategeschauert
Futur I
echwäert schaueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaueren
dugéifsschaueren
hien/si,hatt/etgéifschaueren
mirgéifeschaueren
dirgéiftschaueren
sigéifeschaueren
Conditionnel Pass compos
echhttgeschauert
duhssgeschauert
hien/si,hatt/ethttgeschauert
mirhättegeschauert
dirhttgeschauert
sihättegeschauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschauer!
Plurielschauert!
geschauert
schaueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles