E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schauer-en schauern (D)frmir (F)
Stammformen schauer-enschauer-tge-schauer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschauer-en
duschauer-s
hien/si,hatt/etschauer-t
mirschauer-en
dirschauer-t
sischauer-en
Pass compos
echhuge-schauer-t
duhuesge-schauer-t
hien/si,hatt/ethuetge-schauer-t
mirhuge-schauer-t
dirhuttge-schauer-t
sihuge-schauer-t
Plus-que-parfait
echhatge-schauer-t
duhasge-schauer-t
hien/si,hatt/ethatge-schauer-t
mirhatege-schauer-t
dirhatge-schauer-t
sihatege-schauer-t
Futur I
echwäert schauer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schauer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschauer-en
dugéifsschauer-en
hien/si,hatt/etgéifschauer-en
mirgéifeschauer-en
dirgéiftschauer-en
sigéifeschauer-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schauer-t
duhssge-schauer-t
hien/si,hatt/ethttge-schauer-t
mirhättege-schauer-t
dirhttge-schauer-t
sihättege-schauer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschauer!
Plurielschauer-t!
ge-schauer-t
schauer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles