E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schaukelen schaukeln (D)se balancer (F)
Stammformen schaukelenschaukeltgeschaukelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaukelen
duschaukels
hien/si,hatt/etschaukelt
mirschaukelen
dirschaukelt
sischaukelen
Pass compos
echhugeschaukelt
duhuesgeschaukelt
hien/si,hatt/ethuetgeschaukelt
mirhugeschaukelt
dirhuttgeschaukelt
sihugeschaukelt
Plus-que-parfait
echhatgeschaukelt
duhasgeschaukelt
hien/si,hatt/ethatgeschaukelt
mirhategeschaukelt
dirhatgeschaukelt
sihategeschaukelt
Futur I
echwäert schaukelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschaukelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaukelen
dugéifsschaukelen
hien/si,hatt/etgéifschaukelen
mirgéifeschaukelen
dirgéiftschaukelen
sigéifeschaukelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschaukelt
duhssgeschaukelt
hien/si,hatt/ethttgeschaukelt
mirhättegeschaukelt
dirhttgeschaukelt
sihättegeschaukelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaukel!
Plurielschaukelt!
geschaukelt
schaukelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles