E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerschauteren zerreiben (D)rper (F)
Stammformen zerschauterenzerschautertzerschautert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerschauteren
duzerschauters
hien/si,hatt/etzerschautert
mirzerschauteren
dirzerschautert
sizerschauteren
Pass compos
echhunnzerschautert
duhueszerschautert
hien/si,hatt/ethuetzerschautert
mirhunnzerschautert
dirhuttzerschautert
sihunnzerschautert
Plus-que-parfait
echhatzerschautert
duhaszerschautert
hien/si,hatt/ethatzerschautert
mirhatenzerschautert
dirhatzerschautert
sihatenzerschautert
Futur I
echwäert zerschauteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerschautert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerschauteren
dugéifszerschauteren
hien/si,hatt/etgéifzerschauteren
mirgéifenzerschauteren
dirgéiftzerschauteren
sigéifenzerschauteren
Conditionnel Pass compos
echhttzerschautert
duhsszerschautert
hien/si,hatt/ethttzerschautert
mirhttenzerschautert
dirhttzerschautert
sihttenzerschautert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerschauter!
Plurielzerschautert!
zerschautert
zerschauteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schauteren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles