E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschéck-en wegschicken (D)
Stammformen ewechschéck-enschéck-t ewechewechge-schéck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéck-en ewech
duschéck-s ewech
hien/si,hatt/etschéck-t ewech
mirschéck-en ewech
dirschéck-t ewech
sischéck-en ewech
Passé composé
echhunnewechge-schéck-t
duhuesewechge-schéck-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-schéck-t
mirhunnewechge-schéck-t
dirhuttewechge-schéck-t
sihunnewechge-schéck-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-schéck-t
duhasewechge-schéck-t
hien/si,hatt/ethatewechge-schéck-t
mirhatenewechge-schéck-t
dirhatewechge-schéck-t
sihatenewechge-schéck-t
Futur I
echwäert ewechschéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschéck-en
dugéifsewechschéck-en
hien/si,hatt/etgéifewechschéck-en
mirgéifenewechschéck-en
dirgéiftewechschéck-en
sigéifenewechschéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättewechge-schéck-t
duhässewechge-schéck-t
hien/si,hatt/ethättewechge-schéck-t
mirhättenewechge-schéck-t
dirhättewechge-schéck-t
sihättenewechge-schéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck ewech!
Plurielschéck-t ewech!
ewechge-schéck-t
ewechschéck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéck-eneraschéck-enerausschéck-enfortschéck-enhanneschtschéck-enmatschéck-ennoschéck-enofschéck-enschéck-enverschéck-envirschéck-enzeréckschéck-enzouschéck-en
Remarquen (intern)
fr: übersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles