E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aschëdden einschütten, einschenken (D)verser, servir (F)
Stammformen aschëddenschëtt anageschott
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdden an
duschëtts an
hien/si,hatt/etschëtt an
mirschëdden an
dirschëtt an
sischëdden an
Passé composé
echhunnageschott
duhuesageschott
hien/si,hatt/ethuetageschott
mirhunnageschott
dirhuttageschott
sihunnageschott
Plus-que-parfait
echhatageschott
duhasageschott
hien/si,hatt/ethatageschott
mirhatenageschott
dirhatageschott
sihatenageschott
Futur I
echwäert aschëdden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschott hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschëdden
dugéifsaschëdden
hien/si,hatt/etgéifaschëdden
mirgéifenaschëdden
dirgéiftaschëdden
sigéifenaschëdden
Conditionnel Passé composé
echhättageschott
duhässageschott
hien/si,hatt/ethättageschott
mirhättenageschott
dirhättageschott
sihättenageschott
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt an!
Plurielschëtt an!
ageschott
aschëdden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschëddendraschëddenëmschëddenerausschëddenerofschëddenewechschëddeniwwerschëddennoschëddenofschëddenopschëddenschëddenverschëddenzouschëdden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles