E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschëdd-en ausschütten, ausgiessen (D)vider (un récipient), verser (un liquide), verser, distribuer (F)
Stammformen ausschëdd-enschët-t ausausge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en aus
duschëtt-s aus
hien/si,hatt/etschët-t aus
mirschëdd-en aus
dirschët-t aus
sischëdd-en aus
Passé composé
echhunnausge-schot-t
duhuesausge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetausge-schot-t
mirhunnausge-schot-t
dirhuttausge-schot-t
sihunnausge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatausge-schot-t
duhasausge-schot-t
hien/si,hatt/ethatausge-schot-t
mirhatenausge-schot-t
dirhatausge-schot-t
sihatenausge-schot-t
Futur I
echwäert ausschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschëdd-en
dugéifsausschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifausschëdd-en
mirgéifenausschëdd-en
dirgéiftausschëdd-en
sigéifenausschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-schot-t
duhässausge-schot-t
hien/si,hatt/ethättausge-schot-t
mirhättenausge-schot-t
dirhättausge-schot-t
sihättenausge-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt aus!
Plurielschët-t aus!
ausge-schot-t
ausschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enschëdd-enverschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles