E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

draschëdden hineinschütten (D)verser dedans (F)
Stammformen draschëddenschëtt drandrageschott
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdden dran
duschëtts dran
hien/si,hatt/etschëtt dran
mirschëdden dran
dirschëtt dran
sischëdden dran
Passé composé
echhunndrageschott
duhuesdrageschott
hien/si,hatt/ethuetdrageschott
mirhunndrageschott
dirhuttdrageschott
sihunndrageschott
Plus-que-parfait
echhatdrageschott
duhasdrageschott
hien/si,hatt/ethatdrageschott
mirhatendrageschott
dirhatdrageschott
sihatendrageschott
Futur I
echwäert draschëdden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drageschott hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdraschëdden
dugéifsdraschëdden
hien/si,hatt/etgéifdraschëdden
mirgéifendraschëdden
dirgéiftdraschëdden
sigéifendraschëdden
Conditionnel Passé composé
echhättdrageschott
duhässdrageschott
hien/si,hatt/ethättdrageschott
mirhättendrageschott
dirhättdrageschott
sihättendrageschott
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt dran!
Plurielschëtt dran!
drageschott
draschëdden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëddenausschëddenëmschëddenerausschëddenerofschëddenewechschëddeniwwerschëddennoschëddenofschëddenopschëddenschëddenverschëddenzouschëdden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles