E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mschdd-en umschtten (D)renverser (F)
Stammformen mschdd-enscht-t mmge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschdd-en m
duschtt-s m
hien/si,hatt/etscht-t m
mirschdd-en m
dirscht-t m
sischdd-en m
Pass compos
echhunnmge-schot-t
duhuesmge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetmge-schot-t
mirhunnmge-schot-t
dirhuttmge-schot-t
sihunnmge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatmge-schot-t
duhasmge-schot-t
hien/si,hatt/ethatmge-schot-t
mirhatenmge-schot-t
dirhatmge-schot-t
sihatenmge-schot-t
Futur I
echwäert mschdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschdd-en
dugéifsmschdd-en
hien/si,hatt/etgéifmschdd-en
mirgéifenmschdd-en
dirgéiftmschdd-en
sigéifenmschdd-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-schot-t
duhssmge-schot-t
hien/si,hatt/ethttmge-schot-t
mirhttenmge-schot-t
dirhttmge-schot-t
sihttenmge-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschtt m!
Plurielscht-t m!
mge-schot-t
mschdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschdd-enausschdd-endraschdd-enerausschdd-enerofschdd-enewechschdd-eniwwerschdd-ennoschdd-enofschdd-enopschdd-enschdd-enverschdd-enzouschdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles