E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofschëdden herunterschütten (D)
Stammformen erofschëddenschëtt eroferofgeschott
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdden erof
duschëtts erof
hien/si,hatt/etschëtt erof
mirschëdden erof
dirschëtt erof
sischëdden erof
Passé composé
echhunnerofgeschott
duhueserofgeschott
hien/si,hatt/ethueterofgeschott
mirhunnerofgeschott
dirhutterofgeschott
sihunnerofgeschott
Plus-que-parfait
echhaterofgeschott
duhaserofgeschott
hien/si,hatt/ethaterofgeschott
mirhatenerofgeschott
dirhaterofgeschott
sihatenerofgeschott
Futur I
echwäert erofschëdden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgeschott hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofschëdden
dugéifserofschëdden
hien/si,hatt/etgéiferofschëdden
mirgéifenerofschëdden
dirgéifterofschëdden
sigéifenerofschëdden
Conditionnel Passé composé
echhätterofgeschott
duhässerofgeschott
hien/si,hatt/ethätterofgeschott
mirhättenerofgeschott
dirhätterofgeschott
sihättenerofgeschott
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt erof!
Plurielschëtt erof!
erofgeschott
erofschëdden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëddenausschëddendraschëddenëmschëddenerausschëddenewechschëddeniwwerschëddennoschëddenofschëddenopschëddenschëddenverschëddenzouschëdden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles