E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschëdden wegschütten, weggiessen (D)déverser, jeter (F)
Stammformen ewechschëddenschëtt ewechewechgeschott
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdden ewech
duschëtts ewech
hien/si,hatt/etschëtt ewech
mirschëdden ewech
dirschëtt ewech
sischëdden ewech
Passé composé
echhunnewechgeschott
duhuesewechgeschott
hien/si,hatt/ethuetewechgeschott
mirhunnewechgeschott
dirhuttewechgeschott
sihunnewechgeschott
Plus-que-parfait
echhatewechgeschott
duhasewechgeschott
hien/si,hatt/ethatewechgeschott
mirhatenewechgeschott
dirhatewechgeschott
sihatenewechgeschott
Futur I
echwäert ewechschëdden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeschott hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschëdden
dugéifsewechschëdden
hien/si,hatt/etgéifewechschëdden
mirgéifenewechschëdden
dirgéiftewechschëdden
sigéifenewechschëdden
Conditionnel Passé composé
echhättewechgeschott
duhässewechgeschott
hien/si,hatt/ethättewechgeschott
mirhättenewechgeschott
dirhättewechgeschott
sihättenewechgeschott
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt ewech!
Plurielschëtt ewech!
ewechgeschott
ewechschëdden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëddenausschëddendraschëddenëmschëddenerausschëddenerofschëddeniwwerschëddennoschëddenofschëddenopschëddenschëddenverschëddenzouschëdden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles