E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschëdd-en wegschütten, weggiessen (D)déverser, jeter (F)
Stammformen ewechschëdd-enschët-t ewechewechge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en ewech
duschëtt-s ewech
hien/si,hatt/etschët-t ewech
mirschëdd-en ewech
dirschët-t ewech
sischëdd-en ewech
Passé composé
echhunnewechge-schot-t
duhuesewechge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-schot-t
mirhunnewechge-schot-t
dirhuttewechge-schot-t
sihunnewechge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-schot-t
duhasewechge-schot-t
hien/si,hatt/ethatewechge-schot-t
mirhatenewechge-schot-t
dirhatewechge-schot-t
sihatenewechge-schot-t
Futur I
echwäert ewechschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschëdd-en
dugéifsewechschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifewechschëdd-en
mirgéifenewechschëdd-en
dirgéiftewechschëdd-en
sigéifenewechschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättewechge-schot-t
duhässewechge-schot-t
hien/si,hatt/ethättewechge-schot-t
mirhättenewechge-schot-t
dirhättewechge-schot-t
sihättenewechge-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt ewech!
Plurielschët-t ewech!
ewechge-schot-t
ewechschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enschëdd-enverschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles