E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

noschëdd-en nachschütten (D)remplir (verser une seconde fois) (F)
Stammformen noschëdd-enschët-t nonoge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en no
duschëtt-s no
hien/si,hatt/etschët-t no
mirschëdd-en no
dirschët-t no
sischëdd-en no
Passé composé
echhunnnoge-schot-t
duhuesnoge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetnoge-schot-t
mirhunnnoge-schot-t
dirhuttnoge-schot-t
sihunnnoge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatnoge-schot-t
duhasnoge-schot-t
hien/si,hatt/ethatnoge-schot-t
mirhatennoge-schot-t
dirhatnoge-schot-t
sihatennoge-schot-t
Futur I
echwäert noschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoschëdd-en
dugéifsnoschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifnoschëdd-en
mirgéifennoschëdd-en
dirgéiftnoschëdd-en
sigéifennoschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättnoge-schot-t
duhässnoge-schot-t
hien/si,hatt/ethättnoge-schot-t
mirhättennoge-schot-t
dirhättnoge-schot-t
sihättennoge-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt no!
Plurielschët-t no!
noge-schot-t
noschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enschëdd-enverschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles