E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofschëdd-en abschütten (D)verser (F)
Stammformen ofschëdd-enschët-t ofofge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en of
duschëtt-s of
hien/si,hatt/etschët-t of
mirschëdd-en of
dirschët-t of
sischëdd-en of
Passé composé
echhunnofge-schot-t
duhuesofge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetofge-schot-t
mirhunnofge-schot-t
dirhuttofge-schot-t
sihunnofge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatofge-schot-t
duhasofge-schot-t
hien/si,hatt/ethatofge-schot-t
mirhatenofge-schot-t
dirhatofge-schot-t
sihatenofge-schot-t
Futur I
echwäert ofschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschëdd-en
dugéifsofschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifofschëdd-en
mirgéifenofschëdd-en
dirgéiftofschëdd-en
sigéifenofschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-schot-t
duhässofge-schot-t
hien/si,hatt/ethättofge-schot-t
mirhättenofge-schot-t
dirhättofge-schot-t
sihättenofge-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt of!
Plurielschët-t of!
ofge-schot-t
ofschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enopschëdd-enschëdd-enverschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles