E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschëdd-en verschütten (D)verser à  côté (F)
Stammformen verschëdd-enverschët-tverschot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschëdd-en
duverschëtt-s
hien/si,hatt/etverschët-t
mirverschëdd-en
dirverschët-t
siverschëdd-en
Passé composé
echhuverschot-t
duhuesverschot-t
hien/si,hatt/ethuetverschot-t
mirhuverschot-t
dirhuttverschot-t
sihuverschot-t
Plus-que-parfait
echhatverschot-t
duhasverschot-t
hien/si,hatt/ethatverschot-t
mirhateverschot-t
dirhatverschot-t
sihateverschot-t
Futur I
echwäert verschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschëdd-en
dugéifsverschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifverschëdd-en
mirgéifeverschëdd-en
dirgéiftverschëdd-en
sigéifeverschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättverschot-t
duhässverschot-t
hien/si,hatt/ethättverschot-t
mirhätteverschot-t
dirhättverschot-t
sihätteverschot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschëtt!
Plurielverschët-t!
verschot-t
verschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles