E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouschëdd-en zuschütten (D)combler, boucher (terre) (F)
Stammformen zouschëdd-enschët-t zouzouge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en zou
duschëtt-s zou
hien/si,hatt/etschët-t zou
mirschëdd-en zou
dirschët-t zou
sischëdd-en zou
Passé composé
echhunnzouge-schot-t
duhueszouge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-schot-t
mirhunnzouge-schot-t
dirhuttzouge-schot-t
sihunnzouge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-schot-t
duhaszouge-schot-t
hien/si,hatt/ethatzouge-schot-t
mirhatenzouge-schot-t
dirhatzouge-schot-t
sihatenzouge-schot-t
Futur I
echwäert zouschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschëdd-en
dugéifszouschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifzouschëdd-en
mirgéifenzouschëdd-en
dirgéiftzouschëdd-en
sigéifenzouschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-schot-t
duhässzouge-schot-t
hien/si,hatt/ethättzouge-schot-t
mirhättenzouge-schot-t
dirhättzouge-schot-t
sihättenzouge-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt zou!
Plurielschët-t zou!
zouge-schot-t
zouschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enschëdd-enverschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles