E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schëdd-en schütten (D)verser (F)por (E)despejar (P)
Stammformen schëdd-enschët-tge-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en
duschëtt-s
hien/si,hatt/etschët-t
mirschëdd-en
dirschët-t
sischëdd-en
Passé composé
echhuge-schot-t
duhuesge-schot-t
hien/si,hatt/ethuetge-schot-t
mirhuge-schot-t
dirhuttge-schot-t
sihuge-schot-t
Plus-que-parfait
echhatge-schot-t
duhasge-schot-t
hien/si,hatt/ethatge-schot-t
mirhatege-schot-t
dirhatge-schot-t
sihatege-schot-t
Futur I
echwäert schëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschëdd-en
dugéifsschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifschëdd-en
mirgéifeschëdd-en
dirgéiftschëdd-en
sigéifeschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-schot-t
duhässge-schot-t
hien/si,hatt/ethättge-schot-t
mirhättege-schot-t
dirhättge-schot-t
sihättege-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt!
Plurielschët-t!
ge-schot-t
schëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-endraschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enverschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles