E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausscheed-en ausscheiden (D)liminer, scrter, quitter, ne pas re retenu, re limin (F)
Stammformen ausscheed-enschee-t ausausge-schee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscheed-en aus
duscheet-s aus
hien/si,hatt/etschee-t aus
mirscheed-en aus
dirschee-t aus
sischeed-en aus
Pass compos
echhunnausge-schee-t
duhuesausge-schee-t
hien/si,hatt/ethuetausge-schee-t
mirhunnausge-schee-t
dirhuttausge-schee-t
sihunnausge-schee-t
Plus-que-parfait
echhatausge-schee-t
duhasausge-schee-t
hien/si,hatt/ethatausge-schee-t
mirhatenausge-schee-t
dirhatausge-schee-t
sihatenausge-schee-t
Futur I
echwäert ausscheed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-schee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausscheed-en
dugéifsausscheed-en
hien/si,hatt/etgéifausscheed-en
mirgéifenausscheed-en
dirgéiftausscheed-en
sigéifenausscheed-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-schee-t
duhssausge-schee-t
hien/si,hatt/ethttausge-schee-t
mirhttenausge-schee-t
dirhttausge-schee-t
sihttenausge-schee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscheet aus!
Plurielschee-t aus!
ausge-schee-t
ausscheed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerscheed-enentscheed-enofscheed-enscheed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles