E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerscheed-en unterschieden (D)diffťrencier (F)
Stammformen Žnnerscheed-enŽnnerschee-tŽnnerschee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerscheed-en
duŽnnerscheet-s
hien/si,hatt/etŽnnerschee-t
mirŽnnerscheed-en
dirŽnnerschee-t
siŽnnerscheed-en
Passť composť
echhunnŽnnerschee-t
duhuesŽnnerschee-t
hien/si,hatt/ethuetŽnnerschee-t
mirhunnŽnnerschee-t
dirhuttŽnnerschee-t
sihunnŽnnerschee-t
Plus-que-parfait
echhatŽnnerschee-t
duhasŽnnerschee-t
hien/si,hatt/ethatŽnnerschee-t
mirhatenŽnnerschee-t
dirhatŽnnerschee-t
sihatenŽnnerschee-t
Futur I
echwäert Žnnerscheed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerschee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerscheed-en
dugéifsŽnnerscheed-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerscheed-en
mirgéifenŽnnerscheed-en
dirgéiftŽnnerscheed-en
sigéifenŽnnerscheed-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerschee-t
duhšssŽnnerschee-t
hien/si,hatt/ethšttŽnnerschee-t
mirhšttenŽnnerschee-t
dirhšttŽnnerschee-t
sihšttenŽnnerschee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerscheet!
PlurielŽnnerschee-t!
Žnnerschee-t
Žnnerscheed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheed-enentscheed-enofscheed-enscheed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles