E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entscheed-en entscheiden (D)dcider (F)
Stammformen entscheed-enentschee-tentschee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentscheed-en
duentscheet-s
hien/si,hatt/etentschee-t
mirentscheed-en
direntschee-t
sientscheed-en
Pass compos
echhunnentschee-t
duhuesentschee-t
hien/si,hatt/ethuetentschee-t
mirhunnentschee-t
dirhuttentschee-t
sihunnentschee-t
Plus-que-parfait
echhatentschee-t
duhasentschee-t
hien/si,hatt/ethatentschee-t
mirhatenentschee-t
dirhatentschee-t
sihatenentschee-t
Futur I
echwäert entscheed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entschee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentscheed-en
dugéifsentscheed-en
hien/si,hatt/etgéifentscheed-en
mirgéifenentscheed-en
dirgéiftentscheed-en
sigéifenentscheed-en
Conditionnel Pass compos
echhttentschee-t
duhssentschee-t
hien/si,hatt/ethttentschee-t
mirhttenentschee-t
dirhttentschee-t
sihttenentschee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentscheet!
Plurielentschee-t!
entschee-t
entscheed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheed-ennnerscheed-enofscheed-enscheed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles