E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

scheed-en scheiden (D)se divorcer (F)
Stammformen scheed-enschee-tge-schee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscheed-en
duscheet-s
hien/si,hatt/etschee-t
mirscheed-en
dirschee-t
sischeed-en
Pass compos
echhuge-schee-t
duhuesge-schee-t
hien/si,hatt/ethuetge-schee-t
mirhuge-schee-t
dirhuttge-schee-t
sihuge-schee-t
Plus-que-parfait
echhatge-schee-t
duhasge-schee-t
hien/si,hatt/ethatge-schee-t
mirhatege-schee-t
dirhatge-schee-t
sihatege-schee-t
Futur I
echwäert scheed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscheed-en
dugéifsscheed-en
hien/si,hatt/etgéifscheed-en
mirgéifescheed-en
dirgéiftscheed-en
sigéifescheed-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schee-t
duhssge-schee-t
hien/si,hatt/ethttge-schee-t
mirhättege-schee-t
dirhttge-schee-t
sihättege-schee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscheet!
Plurielschee-t!
ge-schee-t
scheed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheed-ennnerscheed-enentscheed-enofscheed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles