E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausschëff-en ausschiffen (D)débarquer, décharger (F)
Stammformen ausschëff-enschëff-t ausausge-schëff-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëff-en aus
duschëff-s aus
hien/si,hatt/etschëff-t aus
mirschëff-en aus
dirschëff-t aus
sischëff-en aus
Passé composé
echsinnausge-schëff-t
dubassausge-schëff-t
hien/si,hatt/etassausge-schëff-t
mirsinnausge-schëff-t
dirsiddausge-schëff-t
sisinnausge-schëff-t
Plus-que-parfait
echwarausge-schëff-t
duwaarsausge-schëff-t
hien/si,hatt/etwarausge-schëff-t
mirwarenausge-schëff-t
dirwaartausge-schëff-t
siwarenausge-schëff-t
Futur I
echwäert ausschëff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-schëff-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausschëff-en
dugéifsausschëff-en
hien/si,hatt/etgéifausschëff-en
mirgéifenausschëff-en
dirgéiftausschëff-en
sigéifenausschëff-en
Conditionnel Passé composé
echwierausge-schëff-t
duwiersausge-schëff-t
hien/si,hatt/etwierausge-schëff-t
mirwierenausge-schëff-t
dirwiertausge-schëff-t
siwierenausge-schëff-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëff aus!
Plurielschëff-t aus!
ausge-schëff-t
ausschëff-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëff-enëmschëff-enschëff-enverschëff-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles