E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schëffen
Stammformen schëffenschëfftgeschëfft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëffen
duschëffs
hien/si,hatt/etschëfft
mirschëffen
dirschëfft
sischëffen
Passé composé
echsigeschëfft
dubassgeschëfft
hien/si,hatt/etassgeschëfft
mirsigeschëfft
dirsiddgeschëfft
sisigeschëfft
Plus-que-parfait
echwargeschëfft
duwaarsgeschëfft
hien/si,hatt/etwargeschëfft
mirwaregeschëfft
dirwaartgeschëfft
siwaregeschëfft
Futur I
echwäert schëffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschëfft sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschëffen
dugéifsschëffen
hien/si,hatt/etgéifschëffen
mirgéifeschëffen
dirgéiftschëffen
sigéifeschëffen
Conditionnel Passé composé
echwiergeschëfft
duwiersgeschëfft
hien/si,hatt/etwiergeschëfft
mirwieregeschëfft
dirwiertgeschëfft
siwieregeschëfft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëff!
Plurielschëfft!
geschëfft
schëffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëffenausschëffenëmschëffenverschëffen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles