E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

schei-en scheuen (D)craindre (F)
Stammformen schei-enschei-tge-schei-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschei-en
duschei-s
hien/si,hatt/etschei-t
mirschei-en
dirschei-t
sischei-en
Pass compos
echhuge-schei-t
duhuesge-schei-t
hien/si,hatt/ethuetge-schei-t
mirhuge-schei-t
dirhuttge-schei-t
sihuge-schei-t
Plus-que-parfait
echhatge-schei-t
duhasge-schei-t
hien/si,hatt/ethatge-schei-t
mirhatege-schei-t
dirhatge-schei-t
sihatege-schei-t
Futur I
echwäert schei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schei-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschei-en
dugéifsschei-en
hien/si,hatt/etgéifschei-en
mirgéifeschei-en
dirgéiftschei-en
sigéifeschei-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schei-t
duhssge-schei-t
hien/si,hatt/ethttge-schei-t
mirhättege-schei-t
dirhttge-schei-t
sihättege-schei-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschei!
Plurielschei-t!
ge-schei-t
schei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles