E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

agéieren agieren (D)agir (F)to act (E)
Stammformen agéierenagéiertagéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echagéieren
duagéiers
hien/si,hatt/etagéiert
miragéieren
diragéiert
siagéieren
Passé composé
echhunnagéiert
duhuesagéiert
hien/si,hatt/ethuetagéiert
mirhunnagéiert
dirhuttagéiert
sihunnagéiert
Plus-que-parfait
echhatagéiert
duhasagéiert
hien/si,hatt/ethatagéiert
mirhatenagéiert
dirhatagéiert
sihatenagéiert
Futur I
echwäert agéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifagéieren
dugéifsagéieren
hien/si,hatt/etgéifagéieren
mirgéifenagéieren
dirgéiftagéieren
sigéifenagéieren
Conditionnel Passé composé
echhättagéiert
duhässagéiert
hien/si,hatt/ethättagéiert
mirhättenagéiert
dirhättagéiert
sihättenagéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieragéier!
Plurielagéiert!
agéiert
agéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerreagéieren ofreagéieren reagéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles