E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ag-éier-en agieren (D)agir (F)to act (E)
Stammformen ag-éier-enag-éier-tag-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echag-éier-en
duag-éier-s
hien/si,hatt/etag-éier-t
mirag-éier-en
dirag-éier-t
siag-éier-en
Passé composé
echhunnag-éier-t
duhuesag-éier-t
hien/si,hatt/ethuetag-éier-t
mirhunnag-éier-t
dirhuttag-éier-t
sihunnag-éier-t
Plus-que-parfait
echhatag-éier-t
duhasag-éier-t
hien/si,hatt/ethatag-éier-t
mirhatenag-éier-t
dirhatag-éier-t
sihatenag-éier-t
Futur I
echwäert ag-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ag-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifag-éier-en
dugéifsag-éier-en
hien/si,hatt/etgéifag-éier-en
mirgéifenag-éier-en
dirgéiftag-éier-en
sigéifenag-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättag-éier-t
duhässag-éier-t
hien/si,hatt/ethättag-éier-t
mirhättenag-éier-t
dirhättag-éier-t
sihättenag-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierag-éier!
Plurielag-éier-t!
ag-éier-t
ag-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerreag-éier-en ofreag-éier-en reag-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles