E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschéissen wegschießen (D)enlever par un tir (F)
Stammformen ewechschéissenschéisst ewechewechgeschoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéissen ewech
duschéiss ewech
hien/si,hatt/etschéisst ewech
mirschéissen ewech
dirschéisst ewech
sischéissen ewech
Passé composé
echhunnewechgeschoss
duhuesewechgeschoss
hien/si,hatt/ethuetewechgeschoss
mirhunnewechgeschoss
dirhuttewechgeschoss
sihunnewechgeschoss
Plus-que-parfait
echhatewechgeschoss
duhasewechgeschoss
hien/si,hatt/ethatewechgeschoss
mirhatenewechgeschoss
dirhatewechgeschoss
sihatenewechgeschoss
Futur I
echwäert ewechschéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeschoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschéissen
dugéifsewechschéissen
hien/si,hatt/etgéifewechschéissen
mirgéifenewechschéissen
dirgéiftewechschéissen
sigéifenewechschéissen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgeschoss
duhässewechgeschoss
hien/si,hatt/ethättewechgeschoss
mirhättenewechgeschoss
dirhättewechgeschoss
sihättenewechgeschoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéiss ewech!
Plurielschéisst ewech!
ewechgeschoss
ewechschéissen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéissenausschéissenbeschéissendernieftschéissendraschéissendropschéissenduerchschéisseneraschéissenerausschéissenerofschéisseneropschéissenerschéissennoschéissenofschéissenschéissenuschéissenverschéissenvirschéissenzeréckschéissenzouschéissen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles