E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechschéiss-en wegschießen (D)enlever par un tir (F)
Stammformen ewechschéiss-enschéiss-t ewechewechge-schoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéiss-en ewech
duschéis-s ewech
hien/si,hatt/etschéiss-t ewech
mirschéiss-en ewech
dirschéiss-t ewech
sischéiss-en ewech
Passé composé
echhunnewechge-schoss
duhuesewechge-schoss
hien/si,hatt/ethuetewechge-schoss
mirhunnewechge-schoss
dirhuttewechge-schoss
sihunnewechge-schoss
Plus-que-parfait
echhatewechge-schoss
duhasewechge-schoss
hien/si,hatt/ethatewechge-schoss
mirhatenewechge-schoss
dirhatewechge-schoss
sihatenewechge-schoss
Futur I
echwäert ewechschéiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechge-schoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschéiss-en
dugéifsewechschéiss-en
hien/si,hatt/etgéifewechschéiss-en
mirgéifenewechschéiss-en
dirgéiftewechschéiss-en
sigéifenewechschéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhättewechge-schoss
duhässewechge-schoss
hien/si,hatt/ethättewechge-schoss
mirhättenewechge-schoss
dirhättewechge-schoss
sihättenewechge-schoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéiss ewech!
Plurielschéiss-t ewech!
ewechge-schoss
ewechschéiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéiss-enausschéiss-enbeschéiss-endernieftschéiss-endraschéiss-endropschéiss-enduerchschéiss-eneraschéiss-enerausschéiss-enerofschéiss-eneropschéiss-enerschéiss-ennoschéiss-enofschéiss-enschéiss-enuschéiss-enverschéiss-envirschéiss-enzeréckschéiss-enzouschéiss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles