E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

scheiteren scheitern (D)chouer (F)
Stammformen scheiterenscheitertgescheitert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscheiteren
duscheiters
hien/si,hatt/etscheitert
mirscheiteren
dirscheitert
sischeiteren
Pass compos
echsigescheitert
dubassgescheitert
hien/si,hatt/etassgescheitert
mirsigescheitert
dirsiddgescheitert
sisigescheitert
Plus-que-parfait
echwargescheitert
duwaarsgescheitert
hien/si,hatt/etwargescheitert
mirwaregescheitert
dirwaartgescheitert
siwaregescheitert
Futur I
echwäert scheiteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gescheitert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscheiteren
dugéifsscheiteren
hien/si,hatt/etgéifscheiteren
mirgéifescheiteren
dirgéiftscheiteren
sigéifescheiteren
Conditionnel Pass compos
echwiergescheitert
duwiersgescheitert
hien/si,hatt/etwiergescheitert
mirwieregescheitert
dirwiertgescheitert
siwieregescheitert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscheiter!
Plurielscheitert!
gescheitert
scheiteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles