E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschėllen verschulden (D)se rendre coupable (F)
Stammformen verschėllenverschėlltverschėllt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschėllen
duverschėlls
hien/si,hatt/etverschėllt
mirverschėllen
dirverschėllt
siverschėllen
Passé composé
echhuverschėllt
duhuesverschėllt
hien/si,hatt/ethuetverschėllt
mirhuverschėllt
dirhuttverschėllt
sihuverschėllt
Plus-que-parfait
echhatverschėllt
duhasverschėllt
hien/si,hatt/ethatverschėllt
mirhateverschėllt
dirhatverschėllt
sihateverschėllt
Futur I
echwäert verschėllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschėllt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschėllen
dugéifsverschėllen
hien/si,hatt/etgéifverschėllen
mirgéifeverschėllen
dirgéiftverschėllen
sigéifeverschėllen
Conditionnel Passé composé
echhättverschėllt
duhässverschėllt
hien/si,hatt/ethättverschėllt
mirhätteverschėllt
dirhättverschėllt
sihätteverschėllt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschėll!
Plurielverschėllt!
verschėllt
verschėllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles