E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verschŽll-en verschulden (D)se rendre coupable (F)
Stammformen verschŽll-enverschŽll-tverschŽll-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echverschŽll-en
duverschŽll-s
hien/si,hatt/etverschŽll-t
mirverschŽll-en
dirverschŽll-t
siverschŽll-en
Passť composť
echhuverschŽll-t
duhuesverschŽll-t
hien/si,hatt/ethuetverschŽll-t
mirhuverschŽll-t
dirhuttverschŽll-t
sihuverschŽll-t
Plus-que-parfait
echhatverschŽll-t
duhasverschŽll-t
hien/si,hatt/ethatverschŽll-t
mirhateverschŽll-t
dirhatverschŽll-t
sihateverschŽll-t
Futur I
echwäert verschŽll-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschŽll-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschŽll-en
dugéifsverschŽll-en
hien/si,hatt/etgéifverschŽll-en
mirgéifeverschŽll-en
dirgéiftverschŽll-en
sigéifeverschŽll-en
Conditionnel Passť composť
echhšttverschŽll-t
duhšssverschŽll-t
hien/si,hatt/ethšttverschŽll-t
mirhätteverschŽll-t
dirhšttverschŽll-t
sihätteverschŽll-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierverschŽll!
PlurielverschŽll-t!
verschŽll-t
verschŽll-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles